Witamy w naszej szkole

Polska Szkoła im. Emilii Plater w Bartlett działa od ponad 40 lat. Jest to szkoła z tradycjami. Dzięki wykwalifikowanej kadrze nauczycieli wychowaniem i nauczaniem obejmujemy dzieci od 3 lat do klas gimnazjalnych włącznie. Nauka kończy się zdaniem egzaminu dojrzałości-matury. Program nauczania obejmuje naukę języka polskiego, historii, geografii oraz kultury i tradycji polskich.

Nasza szkoła jest organizacją non-for-profit służąca dobru publicznemu a nie osiąganiu własnych zysków. Posiadamy klasyfikację 501c.

Szkoła posiada akredytacje Illinois State Board of Education.

Jako jedyna szkoła na zachodnich przedmieściach oferujemy klasy dwujęzyczne (bilingual) dla uczniów z małą znajomością języka polskiego lub nieznających języka wcale. Celem założenia tego programu było  pobudzenie zainteresowania u dzieci nauką języka i kultury polskiej oraz rozbudzenie w nich chęci porozumiewania się po polsku.  Najczęściej są to dzieci z rodzin mieszanych, gdzie językiem podstawowym jest język angielski ale również są dzieci, które nie radzą sobie z językiem polskim w zwykłych klasach, szczególnie w pisaniu i czytaniu.  Rozwijamy kompetencje komunikacyjne dzieci poprzez gry, zabawy, piosenki, historyki obrazkowe i inne formy pracy, które są dla dzieci atrakcyjne, aby nauka języka polskiego kojarzyła im się z czymś, co jest ciekawe i zabawne.

W ciągu roku szkolnego organizujemy wiele uroczystości, takich jak: Przyrzeczenie 6-latków, Ślubowanie kl.I, Święto Niepodległości, Jasełka wraz ze spotkaniem z Mikołajem. Co roku zapraszamy nasze babcie i dziadków na akademię z okazji ich święta. Wszystkie dzieci klas młodszych wspaniale się bawią na Balu Serduszkowym. Zajączek Wielkanocny także nigdy nie zapomina odwiedzić naszych pociech. W szczególny sposób dziękujemy naszym rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty.

Od 7 lat organizujemy Międzyszkolny Festiwal Piosenki Polskiej im. Haliny Tracz, w którym biorą udział uczniowie wielu szkół polonijnych. Aktywnie zachęcamy naszych podopiecznych do udzielania się w konkursach organizowanych przez inne szkoły polskie. Organizujemy wyjazdy  do teatru i kina. Co roku uczestniczymy w Paradzie 3-majowej.

Emilia Plater to szkoła rodzinna….. całymi rodzinami bawimy się na różnego rodzaju piknikach organizowanych przez zarząd albo zaprzyjaźnione organizacje.

Rodzice także mogą się wspólnie pobawić i poznać na corocznym balu karnawałowym, którego głównym celem jest pozyskiwanie środków na rozwój naszej szkoły.

Przy szkole prężnie działa od prawie 25 lat zespół taneczny: “Polanie “Wiślanie “oraz”Goplanie”. Dzieci od 5 roku życia mogą szkolić swoje umiejętności współpracując z z Panią Arletka oraz Panią Lidzią.

Od roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także drużyna piłki nożnej.

Nad sprawnym funkcjonowaniem szkoły czuwa zarząd z prezesem na czele, składający się z rodziców, wybieranych co roku na Walnym Zebraniu spośród członków szkoły, którzy poświęcają swój cenny czas dla lepszej przyszłości swoich pociech. Dokumentem określającym zadania i obowiązki szkoły jest Statut.  Sprawami dydaktycznymi i doborem kadry nauczycielskiej zajmuje się Kierownik Szkoły.

Szkoła przyjmuje uczniów bez względu na kolor skóry, narodowość lub grupę etniczną.

Zapraszamy do nas!!!! Gwarantujemy pełną satysfakcję.